wordpress

Jak vytvořit webovou stránku na WordPressu

WordPress je v současnosti nejoblíbenějším a nejpoužívanějším redakčním systémem na světě. Původně byl vytvořen přímo pro blog, dnes se ale na něm vedou vlastní eshopy, diskuzní fóra a sociální sítě. WordPress je open source, takže jej lze stáhnout a nainstalovat na webhosting, a dále libovolně upravovat. Je svou komunitou neustále vylepšován a zdokonalován.

K původním tvůrcům patří i Matt Mullenweg, který založil společnost Automattic provozující WordPress.com. Zde můžete mít vlastní web WordPress, i když nevlastníte doménu a webhosting. Svou webovou stránku si na WordPress.com lze vytvořit na adrese wordpress.com/start/survey. Popisovaný postup lze změnit i z angličtiny do českého jazyka na Writing & Book.

Vyberte šablonu a aktivujte účet

Následně budete volit ze šablon, které se hodí přímo k vašemu tématu. Lze změnit také barvu písma, rozložení menu či obrázek v záhlaví. Nadpis lze změnit včetně diakritiky. Je také třeba zvolit adresu vašich stránek zdarma. Ta ponese název.wordpress.com. Použijte písmena bez diakritiky, čísla i pomlčku a formulář postupně otestuje, zdali je adresa volná, pak zvolíte Select.

Tarif zdarma se skrývá pod názvem Select Free Plan. Vyplníte emailovou adresu, přihlašovací jméno a heslo. Potvrzovací email s odkazem otevřete a plně aktivujete účet. Rychlý proces vytváření blogu vás přesměruje na stránky a můžete začít upravovat. Rozhraní pod šipkou 2 připomíná Word, takže je velmi intuitivní, lze zvýrazňovat písmo, nadpisy a obrázky. Když vložíte odkaz na YouTube video, bude zcela automaticky změněn na přehrávač.

Úprava a přizpůsobení

Pod šipkou s číslem 3 je Edit, tedy upravit část napsaných příspěvků. Ukázkový blok lze přepsat anebo smazat do odpadkového koše. Šipka číslo 4 ukazuje na tlačítko Customize, tedy Přizpůsobit. Slouží pro úpravu šablony a k rozložení prvků na stránce.

Změňte si obrázek v záhlaví, barvu i typ písma, přidejte menu a jiná rozšíření. Na ikoně portrétu pod šipkou 1 otevře menu osobního profilu a na Account Settings volíte češtinu, ve spodní části stránky v Interface Language a po výběru cs dáte Save Account Settings. Češtinu na stránce nastavujete návratem na svůj web přes tlačítko vlevo nahoře v rohu. Jdete na Můj nový web a na Nastavení. Zde nastavíte opět češtinu a uložíte nastavení.

You may also like...